Nekrológ
Temetése napján megrendülten búcsúzunk Elek Noémitől, aki 32 évig, 1987-2019 között volt iskolánk igazgatója. Életének meghatározó színtere volt intézményünk, melynek sorsát napjainkig ható módon alakította.
Három évtizedes, kiemelkedő igazgatói teljesítményével hozzájárult a jövő generációjának sokoldalú neveléséhez, oktatásához, képzéséhez. Megteremtette iskolánk német nemzetiségi profilját, mely a tanulóknak a mai napig készség szintű nyelvtudást ad, a teljes közösség számára pedig lehetőséget biztosít a magyarországi németek kultúrájának, hagyományainak megőrzéséhez, megszerettetéséhez.
1982 óta dolgozott a XVIII. kerületben. Kezdetben magyar-ének szakos tanárként, majd iskolai és kerületi munkaközösség-vezetőként segítette a pestszentlőrinci oktatás ügyét. Először 29 évesen pályázta meg és nyerte el intézményünk vezetői álláshelyét. Igazgatói munkáját mindvégig töretlen lendülettel, hittel és odaadással végezte.
Irányítása alatt az iskolánkat magas színvonalú, sikeres szakmai munka, ugyanakkor barátságos gyermekközpontú légkör jellemezte. Az új kollégáit a közösség értékrendjét szem előtt tartva választotta ki. Jól felkészült, elkötelezett tanárokat és tanítókat gyűjtött maga köré, így egy erős, összetartó és sikeres nevelőtestületet épített ki, mely hozzájárult ahhoz, hogy a Piros Iskola hosszú ideje a kerület élvonalába tartozik.
Fontosnak tartotta a tanítványok és a kollégák motiválását, elismerését, a tanulás és tudás értékének megbecsülését. Olyan nevelőtestületet teremtett, ahol érték a tudás, és fontos az egymásra figyelés, a másik segítése.
1991-ben kezdeményezte a Piros Iskola Alapítvány létrehozását. A szervezet azóta is támogatja diákjainkat, a német nyelv tanításával összefüggő feladatokat, a közösségek alakítását és a pedagógiai célokat.
1996-ban – a Német Nemzetiségi Önkormányzat felkérésére – kezdeményezte a német nemzetiségi nyelvoktató program bevezetését. A körzeten kívülivé vált iskola a kerületi német származású lakosok gyermekeinek azóta is alanyi jogon biztosítja a német nemzetiségi oktatásban való részvétel lehetőségét.
Jó kapcsolatot ápolt a szülői és a német nemzetiségi szervezetekkel is. A Németszármazású Polgárok Egyesületének 1996-ban alapító tagja volt és nyugdíjazásáig folyamatosan segítette a szervezet munkáját.
Az intézmény önálló gazdálkodása idején sok fejlesztésre, korszerűsítésre került sor, mely 6 tantermes új épületszárnyat, új tornacsarnokot, korszerű számítógépekkel felszerelt informatika szaktantermet, megújult udvart, szabadtéri sportpályát, játszóteret, csoportbontásos nyelv- és informatikaoktatást eredményezett.
Az építkezés közben is folyamatosan fejlesztette a szakmai munkát, többek között a külföldi iskolákkal való pedagógiai együttműködést. Többféle Comenius pályázaton vettünk részt sikeresen, német, olasz, finn, lengyel, török, magyar és erdélyi iskolákkal alakítottunk ki munkakapcsolatot, a marktoberdorfi és rodingi partneriskolák mellett.
A pedagógusok motiváltak voltak és egyre nagyobb számban sikerült bevonni őket a projektekbe, és sikerült kialakítani a csapatmunka gyakorlatát.
Az anyaországi cserekapcsolatnak nagy szerepe volt abban, hogy egyre több tanítványunk tett sikeres alap- és középfokú nyelvvizsgát a 8. tanév végén.
A Pedagógiai Programunk specialitása lett, hogy 8. évfolyamos diákjainknak Piros Iskolás nyelvvizsgát szervezünk a mai napig.
A fejlődés a pedagógiai mérési eredményekben is megmutatkozott: javultak az országos kompetencia mérés eredményei, emelkedett a főváros legjobb gimnáziumaiba felvettek aránya.
A múlt kiemelkedő eseményeinek, személyiségeinek tiszteletére és a hagyományőrzésre is nagy gondot fordított, példát mutatva: 2002-ben meghívta Szécsi Margit (aki egykor iskolánk tanulója volt) és Nagy László költők gyermekét, Nagy Andrást, a költőnő emléktáblájának avatására.
Tevékenységi köre nem csak a Piros Iskolára korlátozódott. A XVIII. kerületi Pedagógiai Intézetben pedagógiai tanácsadóként segítette az igazgatói, osztályfőnöki, pályaválasztási, német nyelvi munkaközösség, az iskolavezetésre pályázó pedagógus társai és az önkormányzat Oktatási Bizottságának munkáját.
Részt vett a kerület oktatáspolitikai feladatainak véleményezésében, az Oktatási Bizottság előterjesztéseinek előkészítésében.
Lelkiismeretes, hivatása iránt elkötelezett, gyermekszerető, az iskolájáért és a kerületért dolgozó ember, pedagógus, igazgató volt. A kerület és az iskola közösségei, a kollégák, a gyerekek, a szülők egyaránt becsülik, tisztelik őt. Segítségére, tanácsaira bármikor számíthattunk.
Áldozatos munkáját 2002-ben és 2019-ben “Kerület németségéért” díjjal, 2012-ben “56-os Hűség a Hazához Hősi Jelvény”-nyel, 2019-es nyugdíjba vonulása alkalmából pedig Trefort Ágoston-díjjal ismerték el. Az általa vezetett tantestület tevékenységét az iskolát fenntartó kerületi önkormányzat 2008-ban Művelődésért díjjal jutalmazta.
Drága Noémi!
Emléked mindörökre velünk marad. Emberi példamutatásodat, szakmai örökségedet legjobb tudásunk szerint igyekszünk ápolni, gyarapítani, továbbadni.
Nyugodj békében!
A Pestszentlőrinci Német Nemzetiségi Általános Iskola
tantestülete és dolgozói
Budapest, 2025. június 12.